”Als je niet helpt ben je strafbaar”
AREHBO helpt slachtoffers op de Business Dagen
EDE – Commotie op de Regio Business Dagen. Op de eerste dag had een bezoekster een ongeluk, waarbij glas in haar hand kwam. Op de tweede dag werd iemand onwel en stortte tussen de stands ter aarde. Gelukkig was er niets ernstigs aan de hand. De ongevallen waren namelijk in scène gezet door AREHBO.
“Een mooie manier om uit te testen hoe mensen met hulpverlening omgaan”, legt Gerrit van de Goor uit. Van de Goor is eigenaar van AREHBO service en advies. Zijn bedrijf is gespecialiseerd in EHBO, arbeidsomstandigheden en gezondheid. Hij was tevreden over de proef in De Reehorst. “Vooraf hadden we de beursorganisatie en de mensen van De Reehorst ingelicht over wat we gingen doen. De bezoekers wisten van niets. Toch wisten sommige bezoekers een hulp neer te zetten waar je U tegen zegt. Bij de stand van Repro Mercurius waren er meteen vijf mensen die een serieuze hulpverlening neerzetten. Anderen moesten we er van weerhouden om meteen 112 te bellen.” De nagespeelde situaties waren dan ook levensecht. AREHBO maakte gebruik van mensen van LOTUS, de landelijke organisatie tot uitbeelding van slachtoffers. “Absolute toppers”, volgens Van de Goor. “We werken vaker met hen samen in onze cursussen.”
AREHBO verzorgt cursussen op het gebied van EHBO, verbandleer, reanimatie, AED (reanimeren met ondersteuning van
een defibrillator), brandbestrijding en bedrijfshulpverlening. AREHBO adviseert en ondersteunt daarnaast bedrijven en instellingen op het gebied van arbo. Het gaat hierbij om veiligheid, gezondheid, welzijn, milieu en ergonomie. Ook worden risicoinventarisaties en –evalutaties verricht. Vanwege de centrale ligging opereert AREHBO door het hele land, de doelgroep bestaat uit de gezondheidszorg, overheid, onderwijsinstellingen, bedrijven en vrijwilligersorganisaties.
Bewust maken
“Publieksevenementen als de Regio Business Dagen zijn een perfecte gelegenheid om mensen bewust te maken van hun kennis en handelen”, legt Van de Goor uit. “Naast de mensen die de slachtoffers wel hielpen, zie je ook dat anderen vluchtgedrag vertonen. Ook die mensen hebben we aangesproken. Wist je dat je in dat geval volgens de wet zelfs strafbaar bent? Je bent namelijk wettelijk verplicht om te doen wat in je vermogen ligt. Je kunt op zijn minst het slachtoffer geruststellen of het alarmnummer bellen.”
Reanimatie
Naast de nagespeelde calamiteiten op locatie verzorgde AREHBO bij zijn eigen stand reanimaties met behulp van een oefenpop. “Dat deden we vorig jaar ook al en het is ons goed bevallen”, zegt Van de Goor. “Het is een mooie manier om de aandacht van passanten te trekken.” Van de Goor is dan ook zeer te spreken over de Regio Business Dagen. “Als Edes bedrijf moet je daar gewoon bij zijn. Het is een kwestie van zien en gezien worden. Bovendien is de sfeer heel gezellig. Alle stands waren bezet en er was een grote diversiteit. Wat ik leuk vind is dat er veel kleine bedrijven op de beurs afkomen. Omdat we een mooie plek bij de doorloop naar de Wintertuin stonden, hadden we ook over de publieke belangstelling niet te klagen.”